Po raz kolejny mogę potwierdzić, iż Raspberry Pi to doskonała rzecz a jej funkcjonalność ograniczona jest jedynie wyobraźnią jej użytkowników. Tym razem chcę przedstawić zastosowanie, które jest drugim bardzo ważnym elementem mojego domu, mianowicie Centrum Multimediów. „Malina” doskonale się do tego nadaje, gdyż rewelacyjnie radzi sobie z materiałami o rozdzielczości 1080i.
Xbian, o którym chciałem pisać to kolejny projekt powstający na bazie XBMC (Xbox Media Center) w nawiasie mówiąc mój ulubiony interface do przeglądania i zarządzania multimediami.
Dlaczego ten projekt właśnie?
Przetestowałem już wszystkie dostępne pochodnie XBMC tworzone dla Raspberry Pi począwszy od:
– oficjalnego Raspbmc
– oficjalnego OpenElec
– coś o czym zapomniałem 🙂
– no i Xbian

Ten ostatni właśnie ujął mnie prędkością i lekkością swojego działania, bardzo szybko bootuje i ani razu nie zmroził się nie ma ograniczeń i o dziwo wtyczka YouTube działała poprawnie bez potrzeby użycia Fix’a o którym ostatnio głośno w „malinowych kręgach”.
Jego główne cechy to:

  • Wpasuje się nawet w 2GB kartę
  • Niski pobór RAM i CPU
  • Płynnie działający Interface
  • Automatyczne czytanie peryferiów USB
  • Wsparcie dla AFP, NFS, AirPlay, CEC, Lirc, PVR
  • Wsparcie dla większości kart Wifi
  • Przejrzysta i łatwa konfiguracja xbian-config
  • Open (Source Software)!

Kolejną zaletą tu może być fakt iż projekt posiada łatwy instalator, który nie tylko przygotuje nam kartę pamięci ale dopilnuje aby znajdujące się na niej oprogramowanie był aktualne ( tu można powiedzieć że to standard wykluczając Openelec, ten instaluje się ręcznie ).

Xbian Installer

Wygląd Xbiana to nic innego jak GUI XBMC – po co zmieniać doskonałe 🙂
Nie traktujcie tego wpisu jako recenzję wyżej omawianego systemu a jedynie moją chęć zwrócenie na niego Waszej uwagi ponieważ wszelkie informacje znajdziecie na stronie projektu, YouTub’y też są pełne materiałów temu poświęconych tak też mówię jak jest 🙂 – jest lekko, szybko i stabilnie – jak nie w Polsce 🙂

Pozdrawiam